Srpska manjinska koprodukcija „Obraz“ reditelja Nikole Vukčevića premijerno na filmskim festivalima u Kotbusu i Kairu

Srpska manjinska koprodukcija dugometražnog igranog filma „Obraz“, u režiji Nikole Vukčevića, premijerno će biti prikazana 7. novembra na  međunarodnom festivalu Film Festival Cottbus u Nemačkoj, u glavnoj takmičarskoj selekciji, nakon čega film stiže i na Cairo International Film Festival u Egiptu, koji je klasifikovan kao festival sa A liste FIAPF-a. Srpski koproducenti su Ivica Vidanović i Nevena Savić, Cinnamon films.

„Radnja filma smeštena je u period Drugog svetskog rata, u neimenovanom malom mestu u Crnoj Gori, gde tokom 36 sati, jedno progonjeno pravoslavno dete, koje je izgubilo roditelje u napadu fašističke jedinice balista SS Skenderbeg, pronalazi utočište u kući potpunog stranca: Albanca Nura Doke. Nur se suočava sa teškom moralnom dilemom – da li da preda dete progoniteljima i time izda višedecenijski kodeks svoje kuće, ili da rizikuje živote svoje porodice kako bi zaštitio to nepoznato dete druge vere i nacije. Kroz priču o moralu, ljubavi i odrastanju, film postavlja univerzalna pitanja o ceni ljudske žrtve, bez obzira na veru i naciju,“ ističe Ivica Vidanović.

„Obraz“ je nastao uz sufinansijsku podršku putem javnih konkursa Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije, Hrvatskog audiovizuelnog centra, Ministarstva kulture Crne Gore, RTVCG i podrške CEKUM-a. Kuriozitet je da je projekat ovog filma na koprodukcijskom konkursu u Srbiji, u novembru 2020 – bio prvoplasirani, ispred pedesetak drugih, te da je obezbedio podršku javnih sredstava građana Srbije u iznosu od oko 60,000 evra.

Nakon svetske premijere u Kotbusu, festivalu koji je časopis The Hollywood Reporter opisao kao „vodeći filmski festival istočnoevropskog filma,” sa više od 22,000 posetilaca, ovaj film će biti prikazan i na uglednom Cairo International Film Festival-u u Egiptu.

„Ponosni smo što je film „Obraz“ prepoznat od strane selektora oba festivala: Cottbus, jednog od najvažnijih festivala istočnoevropskog filma, i Cairo International Film Festival-a, jednog od svetskih festivala kategorije ‘A’. Premijera na ovako značajnim međunarodnim filmskim festivalima potvrda je vrednosti našeg filma na kome smo dugo radili i prilika za promociju ove koprodukcije (Crna Gora/Srbija/Nemačka, Hrvatska),“ izjavila je producentkinja Nevena Savić.

Programski direktor festivala u Kotbusu, Bernd Buder, poznavalac balkanskog filma i nekadašnji deo selektorskog tima Festivala u Berlinu, o filmu „Obraz“ je napisao: „Nikola Vukčević je svojim najnovijim delom uspeo da stvori žanrovski film prepun napetosti, bogat elementima fantastike – povremeno nalik hororu – s vrhunskim pejzažnim kadrovima i likovima koji bi se mogli uporediti sa Gospodarom prstenova.”

Prethodno je „Obraz“ predstavljen na industrijskom događaju filmskog festivala u Kanu – Marche du Films 2023, a zatim selektovan i predstavljen u posebnoj selekciji filmova u produkciji (Work in Progress International) na festivalu u Talinu – među samo pet filmova iz celog sveta.

Film je inspirisan motivima antologijske pripovetke Obraz (Legenda o Nuru Doki) crnogorskog akademika Zuvdije Hodžića, po scenariju Ane Vujadinović (Crna Gora) i Meline Pote (Srbija), a reditelj Vukčević je saradnik na scenariju. Film je vizuelno oblikovao direktor fotografije Đorđe Stojiljković (Srbija), scenograf je Stanislav Nikičević (Crna Gora), kostimograf Lidija Jovanović (Srbija), dok je za muziku bio zadužen Dušan Maksimovski (Hrvatska/Crna Gora). Montažerka filma je Olga Toni (Slovenija), dok su vizuelne efekte kreirali Đorđe Stojiljković (Srbija) i Đuro Mihaljević (Crna Gora). Dizajner i mikser zvuka je Igor Vujović (Crna Gora), sa hrvatskim kolegom Dariom Domitrovićem. U izvršnoj produkciji su Milorad Radenović i Jelena Filipović (Crna Gora). Koproducenti su Nevena Savić i Ivica Vidanović iz beogradske produkcijske kuće Cinnamon Films, Dario Domitrović iz zagrebačke produkcije Embrio, pridruženi producenti su Christoph Thoke (Mogador Film Nemačka) i Boris Raonić u ime RTVCG. Ekipa filma okuplja međunarodne i regionalne talente. Glavnu ulogu tumači Edon Rizvanolli (Holandija), a uloge imaju i Nikola Ristanovski (Severna Makedonija), Igor Benčina (Srbija), Alban Ukaj (Bosna i Hercegovina), Selman Jusufi i Xhejlane Terbunja (*Kosovo), kao i crnogorski glumci Aleksandar Radulović, Branimir Popović, Ana Vučković i doajen crnogorske glume Zef Bato Dedivanović (čuveni Joksim iz Đekne Živka Nikolića), koji je preminuo neposredno nakon završetka snimanja filma. Uloge dece tumače Elez Adžović, Vuk Bulajić, Merisa Adžović i Hana Pavlović.

Nikola Vukčević je dipl. filmski i pozorišni reditelj, nekadašnji student generacije Akademije umetnosti Novi Sad, danas redovni profesor na predmetu FTV režija i rukovodilac studijskog programa Film i mediji na FDU Cetinje UCG, jedan od osnivača Udruženja producenata i reditelja CG, nacionalni delegat skupštine Udruženja evropskih filmskih reditelja (FERA), te doktor nauka iz oblasti filmologije. Uz svoje dugometražne filmove, realizovao je dokumentarnu TV seriju Ulice i ljudi (25 epizoda, RTVCG), pedesetak namenskih i propagandnih radova i desetak pozorišnih predstava. Sedam sezona bio je umetnički direktor Gradskog pozorišta Podgorica.

Podsećamo, prethodni film reditelja Vukčevića, Dječaci iz Ulice Marxa i Engelsa (2014, crnogorski kandidat za Oskar ate godine), distribuiran je i u srpskim bioskopima, dok je prvi Vukčevićev film Pogled sa Ajfelovog tornja (2005) na visokom trećem mestu po gledanosti na skali Filmskog centra Srbije za manjinske koprodukcije u 21. veku.

Foto: kadrovi iz filma, Galileo produkcija.

Z. J.